Spis treści:
- Samodzielna sprzedaż nieruchomości
- Największym plusem samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest oczywiście oszczędność pieniędzy… ale czy na pewno?
- Sprzedaż nieruchomości z pomocą biura
- Największy minus współpracy z biurem nieruchomości, czyli zapłata
- Samodzielna sprzedaż czy skorzystanie z usług biura nieruchomości? Co wybrać?
- Sprawdź nasze inwestycje
Sprzedaż nieruchomości to nie lada wyzwanie… nic więc dziwnego, że zanim to nastąpi, warto dokładnie się do tego przygotować. W dzisiejszym wpisie poruszymy kwestię, czy lepiej jest podjąć się tego samodzielnie, czy może jednak skorzystać z pomocy biura.
Samodzielna sprzedaż nieruchomości
Wiele osób decyduje się na zdanie w pełni na siebie. Pomocne w tym przypadku będą przede wszystkim poradniki i filmy w Internecie, wyjaśniające krok po kroku jak zabrać się do tego procesu - obecnie tworzone są nawet webinary na ten temat.
Na początku najważniejsza jest przemyślana wycena nieruchomości. Na szczęście w sieci można znaleźć pomocne narzędzia, które nieco usprawnią ten proces i uchronią Cię przed ewentualnymi błędami.
Zalecane jest również udanie się do rzeczoznawcy, który co prawda będzie oczekiwał zapłaty, ale dokładnie przeanalizuje dom pod kątem jego aktualnej wartości.
Ta opcja będzie dla Ciebie najlepsza, jeśli posiadasz dużo wolnego czasu i wiesz, że jesteś w stanie zrobić estetyczne zdjęcia. Jak wiadomo, są one absolutną podstawą sprzedaży, ponieważ znaczna większość z nas kupuje oczami. Warto poczytać na ten temat, by wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę. Kolejną kwestią jest samodzielne napisanie ogłoszenia - dołącz do grup dotyczących sprzedaży nieruchomości i podejrzyj jakie informacje w postach zawierają inni, aby niczego nie przeoczyć, a tym samym, nie musieć odpowiadać na dziesiątki pytań.
Decydując się na samodzielną sprzedaż domu, musisz uzbroić się w cierpliwość. Liczne telefony czy wiadomości to dopiero początek, ponieważ dochodzą do tego umówione spotkania. Jeśli mieszkasz daleko od nieruchomości, jakiej dotyczy ogłoszenie, może okazać się to nieco problematyczne, kiedy będziesz musiał pojawiać się tam nawet kilka razy dziennie. Nic dziwnego, że przyszli właściciele chcą dokładnie obejrzeć każdy kąt domu i jest to nieuniknione.
Sprawdź także: Inwestycyjny zakup nieruchomości – czy to się opłaca?
Największym plusem samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest oczywiście oszczędność pieniędzy… ale czy na pewno?
Może wydawać się, że podjęcie się sprzedaży domu samodzielnie pozwoli Ci oszczędzić nieco funduszy. Cóż… w pewnym sensie jest to prawda, ale nie zawsze się to sprawdza.
Jeśli oczywiście prawidłowo wycenisz nieruchomość, poświęcisz energię na zrobienie zdjęć, dodanie ogłoszenia i oprowadzanie potencjalnych kupców oraz sprawnie przygotujesz niezbędną dokumentację, faktycznie masz szansę na uniknięcie dodatkowych kosztów i w takiej sytuacji samodzielna sprzedaż nieruchomości jest opłacalna.
Samodzielnie musisz określić, czy wolisz poświęcić na ten proces więcej czasu, czy pieniędzy.
Sprzedaż nieruchomości z pomocą biura
Skoro opisaliśmy już sprzedaż domu bez skorzystania z usług pośredników, pora na skupienie się na drugiej opcji.
Nie da się ukryć, że pomoc biura czasami okazuje się nieoceniona. Korzystają z niej zazwyczaj osoby pracujące, którym trudno jest znaleźć czas w ciągu dnia na to, aby odbierać telefony, odpisywać na wiadomości, czy oprowadzać po nieruchomości zainteresowane osoby. Co więcej, pośrednicy zajmą się dokumentacją, co często bywa naprawdę żmudne i problematyczne.
Biuro nieruchomości zrobi odpowiednie zdjęcia (często posiada profesjonalny sprzęt, pozwalający na osiągnięcie wysokiej jakości) i napisaniem ogłoszeń, które później zostaną opublikowane w najlepszych miejscach. Trzeba zaznaczyć, że znalezienie odpowiedniego pośrednika czasami również wymaga zaangażowania - najważniejsze to znaleźć profesjonalistę troszczącego się o Twoje interesy.
Proces sprzedaży nieruchomości może generować trudności na każdym etapie - rozpoczynając od właściwej wyceny, poprzez znalezienie zainteresowanego zakupem, aż do kwestii formalnych. Biuro służy swoją wiedzą i doświadczeniem na każdym kroku, aby transakcja przebiegła sprawnie i zgodnie z prawem.
Sprawdź także: O czym warto pamiętać, planując inwestycyjny zakup domu?
Największy minus współpracy z biurem nieruchomości, czyli zapłata
Każda opcja ma swoje minusy… otóż powodem, dla którego wiele osób ostatecznie jednak decyduje się na samodzielną sprzedaż domu, jest oczywiście zapłata dla pośrednika. W zależności od firmy kwestia ta jest postrzegana różnie. W niektórych biurach całość kosztów obsługi pokrywa jedynie sprzedający, ale zdarza się, że część kwoty spadnie również na osobę kupującą nieruchomość.
Tutaj warto wspomnieć, że umieszczenie w ogłoszeniu informacji, iż potencjalny kupiec zobligowany będzie do zapłacenia prowizji, może zadziałać zniechęcająco. Z drugiej strony transparentność pod tym kątem jest konieczna, aby nie marnować swojego wzajemnego czasu.
Samodzielna sprzedaż czy skorzystanie z usług biura nieruchomości? Co wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od tego:
- jaką ilością czasu wolnego dysponujesz,
- czy jesteś w stanie samodzielnie prawidłowo wycenić dom,
- czy posiadany sprzęt pozwala Ci wykonać wysokiej jakości zdjęcia,
- czy jesteś gotowy odpowiadać na dziesiątki wiadomości dziennie i organizować spotkania z potencjalnymi kupcami,
- czy chcesz samodzielnie zająć się niezbędną dokumentacją,
- czy chcesz zapłacić w zamian za odciążenie Cię w procesie sprzedaży nieruchomości.
Rozważ powyższe kwestie i samodzielnie odpowiedz sobie na to pytanie.
Sprawdź nasze inwestycje
Jesteśmy deweloperem z Wrocławia z wieloletnim doświadczeniem. Zajmujemy się budową nowoczesnych, energooszczędnych oraz zrównoważonych domów, które doskonale nadają się pod inwestycję. Koniecznie sprawdź Osiedle Nowe Karwiany lub Osiedle Świerkowe Bielany, a być może znajdziesz coś dla siebie!