Chcesz kupić dom pod miastem? Wybrałeś już wymarzoną lokalizację? Pora rozważyć sposób sfinansowania inwestycji. Najpopularniejsze rozwiązania to gotówka, kredyt lub częściowe pokrycie wydatków z oszczędności i kredytu. Sprawdź, co warto wiedzieć o każdej z tych możliwości.
Ile kosztuje dom pod miastem?
Największa część kosztów to cena samego domu. Uzależniona jest ona w dużej mierze zarówno od lokalizacji, jak i powierzchni nieruchomości. Doliczyć do niej trzeba także opłaty związane z wykończeniem domu. Ceny nieruchomości na osiedlu Świerkowe Bielany zaczynają się od 749 000 zł.
To niemała suma, jednak biorąc pod uwagę korzyści z takiej inwestycji (przestronny, nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji, upragniona cisza pozwalająca na komfortowy wypoczynek po pracy), okazuje się, że jest ona pod wieloma względami o wiele bardziej opłacalna niż zakup mieszkania z rynku wtórnego w mieście. Kupując dom od dewelopera, jesteś zwolniony z obowiązku uiszczania na rzecz skarbu państwa podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dowiedz się więcej: Inwestycja w dom pod miastem – z jakimi kosztami musisz się liczyć?
Jakie są plusy kupna domu za gotówkę?
Finansowanie inwestycji gotówką to szereg korzyści. Mając własne środki finansowe, nie musisz się zadłużać, dzięki czemu:
- oszczędzasz czas – nie ogranicza Cię czas oczekiwania na decyzję banku o przydzieleniu kredytu hipotecznego, a zatem szybciej możesz podpisać umowę z deweloperem;
- oszczędzasz pieniądze – sumaryczny koszt zakupu domu będzie niższy (zaciągając kredyt, zobowiązujesz się nie tylko do oddania zaciągniętej pożyczki, lecz wysokość spłaty zwiększa się o odsetki czy koszt samego kredytu);
- masz na swojej drodze mniej formalności – nie musisz gromadzić dokumentacji niezbędnej do oceny Twojej zdolności kredytowej.
Kredyt na własny dom – na jakie formalności musisz się przygotować?
Jeśli nie masz możliwości zakupu nieruchomości za gotówkę, rozważ zaciągnięcie na ten cel kredytu. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta większość osób pragnących zrealizować swoje marzenie o przestronnym domu pod miastem.
Pamiętaj, aby w tym przypadku również wziąć pod uwagę wszystkie wydatki, jakie Cię czekają, a nie tylko samą cenę nieruchomości. Przeanalizuj własną sytuację finansową (z uwzględnieniem ostatecznej kwoty niezbędnej do zakupu nieruchomości). Wtedy będziesz w stanie podjąć decyzję o wysokości kredytu hipotecznego.
Możesz też skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który precyzyjnie wyliczy Twoją zdolność kredytową. Zyskasz konkretne informacje, dzięki którym podejmiesz optymalną decyzję dotyczącą wysokości kwoty kredytu.
Bank, zanim zdecyduje o przyznaniu Ci środków na zakup domu, dokładnie zapozna się z Twoją sytuacją finansową. Przy ustalaniu zdolności kredytowej istotne znaczenie ma wiele kwestii, w tym m.in.:
- wysokość dochodów;
- bieżące koszty utrzymania;
- zaciągnięte kredyty i pożyczki;
- historia spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.
Kredyt to optymalne rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą w ten sposób sfinansować większą część inwestycji, jak i dla inwestorów pragnących jedynie wspomóc budżet inwestycyjny. Miej na uwadze, że i w tym przypadku własne oszczędności okażą się niezbędne – banki do udzielenia kredytu na zakup mieszkania wymagają wkładu własnego.
Jego wysokość uzależniona jest od wewnętrznych regulacji poszczególnych banków, jednak będzie to minimum 10% wartości nieruchomości.
Opcja pośrednia – częściowe sfinansowanie inwestycji gotówką i kredytem
Kredyt i zakup domu z własnych oszczędności to nie jedyne rozwiązania, na jakie możesz się zdecydować. Jest też opcja pośrednia, czyli częściowe finansowanie inwestycji gotówką i kredytem. W tym wariancie możesz np. zapłacić za nieruchomość gotówką, a kredyt na wyposażenie domu zaciągniesz w późniejszym czasie.
Taki sposób finansowania inwestycji rozważ również w sytuacji, gdy wahasz się pomiędzy zakupem mniejszej nieruchomości (za którą jesteś w stanie zapłacić gotówką) a wyborem przestronniejszego domu o większym metrażu.
To, która opcja okaże się w Twoim przypadku najlepsza, zależy m.in. od Twojej sytuacji finansowej. Pamiętaj, że zawsze masz przynajmniej trzy wyjścia:
- kupno nieruchomości za gotówkę;
- częściowe sfinansowanie inwestycji kredytem i gotówką;
- zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie do 90% inwestycji (10% to Twój wkład własny).
Osiedle Świerkowe Bielany – Twoje wymarzone miejsce do zamieszkania
Niezależnie od tego, czy wybierzesz zakup domu za gotówkę, czy zdecydujesz się na finansowanie inwestycji kredytem na zakup mieszkania, sprawdź naszą ofertę domów w zabudowie szeregowej. Przekonaj się o atutach mieszkania pod miastem. Zobacz zdjęcia z inwestycji lub wybierz się na wirtualny spacer. Masz pytania? Nasz doradca jest do Twojej dyspozycji!